Jednoduchá finta, ktorá vám ochráni chlieb


 

Zvyčajne by mal vydržať aspoň tri dni. Kto chce, aby mu chlieb dlhšie vydržal bez stvrdnutia, odborník odporúča jednoduchú fintu: vyhýbajte sa igelitu.

 

„Ak si v obchode kúpime chlieb ešte teplý a nesieme si ho domov v igelitovej taške, ubližujeme mu,“ hovorí vedúci pekárne Včela Lippek František Žúrek. Chlieb je totiž „živý“ a pracuje ešte niekoľko hodín po vytiahnutí z pece.
 

V igelitke sa akoby spotí a kôrka stratí prirodzené vlastnosti. Chlieb tak rýchlejšie stráca vodu a je skôr tvrdý. Ak ho navyše teplý rozkrojíme, vyschne ešte skôr.
 

„Chlieb doma dáme do vypranej ľanovej utierky, alebo aj do mikroténového vrecka. To musíme nechať otvorené, aby mohol prúdiť okolo chleba vzduch. Aj za tú cenu, že vám konček chleba obschne,“ vysvetľuje šéf pekárne.
 

Zároveň hovorí, že každý chlieb časom splesnivie. Spóry plesní sa nachádzajú vo vzduchu a pórovitý povrch chleba je pre ne ideálnym prostredím. Ak je chlieb odkrojený a napriek tomu ani po niekoľkých dňoch nechytá pleseň, pravdepodobne je to spôsobené chemikáliami v ceste.
 

„Kváskový chlieb by mal vydržať asi tri dni, ak je správne ošetrený,“ upozorňuje Žúrek.

 

 

Celý článok a ďalšie informácie nájdete na linke: https://www.aktuality.sk/clanok/466538/jednoducha-finta-ktora-vam-ochrani-chlieb/